Awards

Winning a prize is absolutely an encouragement. We are proud of our creative art students’ achievements in the public competitions. Congratulations!

Awards won by students coached by Fergus Tam:

2017
Finalist , 5 – 8 Years Old
Matthew Chen

Young Archie Competition 2017
(Presented by Art Gallery of NSW)

2016 1st Prize, Category Y3 to 6
Ryan Chou

“Weather as a Force”

AMOS School Art Competition
(Presented by Australian Meteorological & Oceanographic Society)

1st Prize, Category K to Y2
Sean Li

“Weather as a Force”

AMOS School Art Competition
(Presented by Australian Meteorological & Oceanographic Society)

1st Prize, Category Preschool
Evan Han

“Weather as a Force”

AMOS School Art Competition
(Presented by Australian Meteorological & Oceanographic Society)

2nd Prize, Category K to Y2
Connie Cheung

“Weather as a Force”

AMOS School Art Competition
(Presented by Australian Meteorological & Oceanographic Society)

Winner, 5 – 8 Years Old
Alexander Bennett

Young Archie Competition 2016
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Krish Ajgaonkar

Young Archie Competition 2016
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Matthew Chen

Young Archie Competition 2016
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 9 – 12 Years Old
Jing Xuan Ng

Young Archie Competition 2016
(Presented by Art Gallery of NSW)

2015 Finalist, 5 – 8 Years Old
Freya Young

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Finalist, 5 – 8 Years Old
Alexander Zhao

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Eric Liu

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Anni Zhang

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Esteban Psaila

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Honourable Mentions, 5 – 8 Years Old
Felix Cheng

Young Archie Competition 2015
(Presented by Art Gallery of NSW)

Winner, 8 – 11 Years Category
Toon Hideura

“Electric”

Hornsby 2015 Young Artists Competition
(Presented by Hornsby Art Society)

2014 4th Prize, 13 – 18 Age Category
Cindy Yeung

“Remembering and Celebrating the ANZAC Spirit”

2014 Student Short Film and Colour Poster Competition
(Presented by NSW Federation of Community Language Schools)
(1st and 2nd Prizes: Short Film Competition)
(3rd and 4th Prizes: Poster Competition)

3rd Prize,  Under 8 Years of Age
Jasemine Li Economou

Royal Easter Show Arts and Crafts Competition
(Presented by The Royal Agricultural Society of NSW)

Highly Commended, 5 – 8 Years Old
David Cheng

“Neighbourhood”

Hornsby 2014 Young Artists Competition
(Presented by Hornsby Art Society)

Finalist, Kindergarden – Year 2
Eleanor Chim

Why you think “Australia is the best place in the world?”

Aussie Art Competition
(Presented by Australia Day Council of NSW)

2013 1st Prize, 11 – 14 Age Category
Cindy Yeung

2013 Community Language Schools Students Cultural Art Competition
(Presented by NSW Federation of Community Language Schools)

3rd Prize, Under 8′ Category
Tegan Kennelly

“Gold Fishes”

Royal Easter Show Arts and Crafts Competition
(Presented by The Royal Agricultural Society of NSW)

Finalist, Kindergarden – Year 2
Toon Hideura

Aussie Art Competition
(Presented by Australia Day Council of NSW)

Finalist, Kindergarden – Year 2
Garbrielle Wongso

Aussie Art Competition
(Presented by Australia Day Council of NSW)

Finalist, Kindergarden – Year 2
Casey Yeung

Aussie Art Competition
(Presented by Australia Day Council of NSW)

Finalist, Year 3 – 4
Alisa Shutsikarindom

Aussie Art Competition
(Presented by Australia Day Council of NSW)

2012
Finalist, Youth Senior (17 – 24 Age Category)
Tracey Yeung

“Cones in Basket”

Hornsby Art Prize
(Presented by Hornsby Shire Council and Hornsby Art Society)

2011 1st Prize, Under 8′ Category
Mikaela Becchio

Royal Easter Show Arts and Crafts Competition
(Presented by The Royal Agricultural Society of NSW)

2nd Prize, 10 – 12 Age Category
Top 10 Winners of the Best Website Popularity
Cindy Yeung

“Our Earth Our Home” Drawing Competition
(Presented by The Double Tenth Celebration Committee)

2008 1st Prize, Juvenile Category
Harry Lu

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

2nd Prize, Juvenile Category
Mia Armsworth

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

3rd Prize, Juvenile Category
Hayley Armsworth

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

2007 Highly Commended, Senior Category
Christy Tze

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

2006 2nd Prize, Junior School Award
Cindy Yeung

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

Artistic Merit Award
Rainbow Tam

“Harmony Day” Poster Competition
(Presented by B’nai B’rith Anti-Defamation Commission Inc.)

Artistic Merit Award
Claudia Hu

“Harmony Day” Poster Competition
(Presented by B’nai B’rith Anti-Defamation Commission Inc.)

Finalist
Cindy Yeung

“Harmony Day” Poster Competition
(Presented by B’nai B’rith Anti-Defamation Commission Inc.)

2005
1st Runner Up, Junior Category
Ofelia Shoostovian

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

2004 Highly Commended, Junior Category
Claudia Hu

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

Highly Commended, Junior Category
Christy Tze

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

2002
1st Runner Up, Junior Category
Aileen Wong

Hornsby Young Artist Prize
(Presented by Hornsby Art Society)

Winner, Junior Category
Wilfred Chen

“Beautiful Garden” Drawing Competition
(Presented by ABC Gardening Live)

2001 Winner, Junior Category
Cheryl Smith

“Mother’s Day” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper, Royal Jewellery Co. & Windfair Co.)

1st Runner Up, Junior Category
Rainbow Tam

“Mother’s Day” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper, Royal Jewellery Co. & Windfair Co.)

2nd Runner Up, Youth Category
Bertha Hung

“Mother’s Day” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper, Royal Jewellery Co. & Windfair Co.)

2000 Winner, Junior Category
Alan Shek

“Sporting in the Year 2000” Drawing Competition
(Presented by Market City)

4th Runner Up, Junior Category
Victor Chen

“Sporting in the Year 2000” Drawing Competition
(Presented by Market City)

1999

* 1999 Radio 2UE Christmas Card

Winner, Overall Category
1st Runner Up, Infant Category
Rainbow Tam

Christmas Card Drawing Competition
(Presented by Northcott Society)

1990
* Winner, Junior Category
Winner, Junior Category
Lau Si Nga

3rd Runner Up, Junior Category
Lau Koon Ting

3rd Runner Up, Senior Category
Tong Mei Mei

“My View of Chinatown” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper
& Windfair Co.)

1989 Winner, Junior Category
Lau Si Nga

Darling Harbour” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper
& Windfair Co.)

1st Runner Up, Senior Category
Tong Mei Mei

Darling Harbour” Drawing Competition
(Presented by Australia Chinese Daily Newspaper
& Windfair Co.)